معرفی مشاوره

بر اساس آخرین پژوهش‌های انجام شده، سلامت انسان فقط منوط به سلامت جسمانی نیست و باید انسان را به عنوان موجودی زیستی روانی اجتماعی و معنوی در نظر گرفت و برای تعالی وی باید تمامی ابعاد، هم‌سو رشد کنند و به آنها رسیدگی شود. بنابراین با توجه به نقش روان‌شناسی و مشاوره، در سلامت و کمک به ارتقای کیفیت زندگی انسان‌ها، مؤسسه اندیشه معین اقدام به اطلاع‌رسانی در خصوص خدمات مشاوره‌ای و روان‌شناسی در قالب یادداشت‌های علمی نموده است.

در این راستا انواع مشاوره های موسسه بصورت ذیل عنوان شده است:

 

 

مشاوره شغلی

 

انتخاب شغل مناسب که با علایق و توانایی‌های افراد متناسب باشد، بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا افراد شاغل بخش عمده‌ای از زندگی و وقت خود را در محل کار خویش می‌گذارند و درگیر شغل و حرفه خود هستند. حال اگر شغل و حرفه افراد با شرایط، توانایی‌ها و علایق افراد هم‌خوانی نداشته باشد، به عدم‌رضایت شغلی، استرس، افسردگی، کاهش بهره‌وری و ... خواهد انجامید. در حقیقت مشاوره شغلی با طرح‌ریزی، آمادگی و سازش فرد با شغل انتخاب شده سر و کار دارد. در این راستا برای انتخاب شغل مناسب و متناسب با علایق و استعدادهای افراد، انجام مشاوره شغلی از سوی متخصصان پیشنهاد می‌شود. مشاوره شغلی معمولاً در سه بخش اصلی صورت می‌گیرد. در بخش اول، شناسایی کامل توانایی‌ها، استعدادها، رغبت‌ها و محدودیت‌های فردی صورت می‌گیرد. این ویژگی‌ها، کلیه توانایی‌های جسمانی، روانی و محدودیت‌های جسمانی، روانی و اجتماعی افراد را در بر می‌گیرد. در بخش دوم، شناسایی مشاغل متعدد از جنبه‌های مختلف مالی، اجتماعی و سایر محدودیت‌ها، مورد بررسی قرار می‌گیرند. در بخش سوم، سازش منطقی بین خصوصیات شخصی و شرایط شغلی که به موفقیت و رضایت شغلی می‌انجامد، صورت می‌گیرد.در خصوص انجام مشاوره شغلی، پیشنهاد می‌شود از دوران تحصیل دبیرستان، گام‌های اولیه مشاوره شغلی برداشته شود؛ زیرا شناخت استعدادهای افراد و شناخت کافی از مشاغل متعدد برای تعیین رشته تحصیلی در دبیرستان که آغازی برای انتخاب شغل آینده است، ضروری می‌باشد.

 

 

در نهایت خروجی مشاوره شغلی، تعیین یک حرفه و شغل است که با استعدادها، امکانات و خصوصیات روانی و جسمی فرد سازگار و هماهنگ باشد. در مشاوره شغلی دو دسته اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرند: یک دسته اطلاعات، مربوط به مشاغل و دسته دیگر اطلاعات مربوط به ویژگی‌ها و استعدادهای فرد است و در جریان مشاوره تلاش می‌شود تا هماهنگی و تناسب بین این دو دسته اطلاعات مشخص شود و تعیین گردد تا چه اندازه‌ای شرایط مربوط به یک حرفه با توانایی‌ها و ویژگیهای فرد سازگاری دارد.

 

مشاوره تحصیلی

 

 انسان‌ها در راستای انتخاب‌های خود زندگی می‌کنند و اثرات برخی از این تصمیم‌ها و انتخاب‌ها در سراسر زندگی باقی خواهند ماند. یکی از این انتخاب‌های مهم، انتخاب رشته تحصیلی است که نقش بسیار مهمی در مسیر زندگی افراد دارد. مشاوران تحصیلی با آزمون‌های هوش، استعداد، شخصیت و با توجه به ویژگی‌های جسمانی و اخلاقی، محدودیت‌ها و رغبت‌های افراد، آنها را در انتخاب رشته تحصیلی مناسب و متناسب با ویژگی‌های افراد یاری می‌کنند.

 

مشاوره خانواده

 

مشاوره خانواده شامل: ارتقای زندگی زناشویی، حل اختلافات زناشویی، حل اختلافات خانوادگی خانواده همسر یا شوهر، حل تضادها و اختلاف سلیقگی، جلوگیری از خسته شدن یا ناامید شدن در زندگی، حل مشکلات اعتیاد همسر یا فرزند، حل مشکلات جنسی خانواده، مشاوره طلاق و ... می‌باشد.

 

 

بالا